FK Banga Gargždai

(Europos futbolo duomenų bazė)
(Nukreipta iš Silikatininkas Gargždai)
Wikipedia
Lietuvos vėliava Lietuva FK Banga Gargždai
Banga G.gif
Įkūrimas 1966 m.
Miestas Gargždai
Lyga
(nuo 2020 m.)
Lietuvos aukščiausioji futbolo lyga
http://int.soccerway.com/teams/country/club/6593
Klaida: nepavyko prisijungti prie duomenų bazės (Cannot access the database: :real_connect(): (08004/1040): Too many connections).
Lyga Vieta Zona
http://www.weltfussballarchiv.com/club_profile.php?IDD=15839
http://foot.dk/VisLitklub.asp?ID=3 Using "Foot.dk" as property chain is not permitted during the annotation process.
http://www.futbolinis.lt/content/team/305/lt/
Oficiali svetainė http://www.fkbanga.lt
Dublerinės komandos FK Banga-B Gargždai, FK Bangelė Gargždai


Banga – jėgos ir stichijos, pakilimo ir nusileidimo kaitos simbolis

Istorija

XX a. tarpukariu kiek pajėgesnė komanda Gargžduose buvo JSO Gargždai. Vėliau Gargždų komandos („Nemunas“, „Silikatininkas“, Metalas Gargždai, Jaunystė Gargždai, Statyba Gargždai, Jaunoji gvardija Gargždai) buvo žinomos tik regioninėse varžybose. Tačiau kai buvo įkurta Gargždų vaikų sporto mokykla ir jai vadovauti ėmė A. Blinstrubas, o su vaikais atvyko dirbti M. Terentjevas, komanda pradėjo kilti.[1]

1962 m. Gargždų statybinių medžiagų kombinatas (SMK), jau turėjęs „Statybos“ komandą, pradėjo gaminti termoizoliacinį dujų silikatą. Buvo suburta „Silikato“ komanda, kuri vėliau, 1966 m. pasivadino „Banga“. Komandai teko žaisti ir aukščiausioje LTSR futbolo pakopoje (1975–1976 m.), ir nemažai laiko praleisti žemesnėse - II ir III pakopose. Svarbų vaidmenį „Bangos“ istorijoje suvaidino 1970 m. įsteigta Klaipėdos rajono vaikų ir jaunių sporto mokykla (garsi jau tuo, jog čia savo sportinį kelią pradėjo vienas geriausių Lietuvos futbolininkų Arminas Narbekovas).

Su sporto mokyklos auklėtiniais susijęs ir sėkmingiausias Gargždų futbolo istorijos periodas, kurio pradžia galima laikyti 1991 metus. Tais metais „Bangos“ futbolo klubas Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse iškovojo 3-ąją vietą ir užėmė 1-ąją vietą II lygos Vakarų zonos varžybose bei iškovojo teisę žaisti I lygoje, kurioje „Banga“ žaidė tris sezonus. 1994 m. „Banga“ pranoko net ir optimistiškiausius gerbėjų lūkesčius ir užėmusi 3-ąją vietą iškovojo teisę žaisti aukščiausioje Lietuvos futbolo pakopoje.

Startas tarp stipriausių Lietuvos futbolo komandų buvo sunkus, tačiau „Banga“ atsilaikė ir pirmąjį sezoną užėmusi 9-ąją vietą tarp 12 ekipų liko Lietuvos futbolo elite. Kitame sezone padidinus aukščiausios pakopos dalyvių skaičių, „Banga“ sėkmingai vistiek laikėsi tarp stipriausių dar keletą sezonų.

1999 m. pavasarį „Banga“, tarsi pratęsdama ankstesnio sezono pabaigos sėkmę, pakilo iki aukščiausios per savo gyvavimo istoriją vietos - 7-osios. Prieš sėkmingai savo aikštėje žaidusią „Bangą“ neatsilaikė ne tik panašaus pajėgumo klubai, bet ir savo kopimą į Lietuvos futbolo viršūnę pradėjęs FBK Kaunas (2-1). Saulius Drąsutis šiose rungtynėse įmušė vieną įspūdingiausių savo karjeroje įvarčių – tik perėjęs vidurio liniją pasiuntė kamuolį į vartus per neapdairiai toli išėjusį kauniečių vartininką. Šis pralaimėjimas sutrukdė „Kaunui“ triumfuoti 1998–1999 m. sezone.

2000 m. sezone ne itin sėkmingai žaidusi „Banga“ liko paskutinėje – 10-ojoje vietoje ir po septynių sezonų tarp stipriausiųjų iškrito į I lygą. Šiuo įspūdingu Gargždų futbolui periodu už „Bangą“ žaidė tokie futbolininkai kaip Raimondas Žutautas, Vaidas Žutautas, Giedrius Žutautas, Darius Žutautas, Tomas Tamošauskas ir Andrius Jokšas (visi jie vėliau žaidė Lietuvos rinktinėje). Ne mažiau pagyrimo žodžių nusipelno ir tie, kurie galbūt nepasiekė tokių aukštumų kaip prieš tai paminėtieji, tačiau išgarsino Gargždų vardą Lietuvos futbolo padangėje: R. Petkevičius, R. Martinaitis, R. Šileika, V. Liutikas, R. Daugėla, A. Uosis, A. Urmonas, G. Pociūnas, J. Lubinas, V. Mineikis, S. Jokumaitis, R. Rudys, G. Samsonikas, S. Drąsutis, P. Rauktys, K. Nazarovas, A. Kancleris, I. Gurjanovas, L. Valius, A. Mickevičius, D. Leipus, A. Mikalauskas, M. Vijeikis, R. Maciulevičius, R. Venckus, R. Volungevičius ir kiti.

2001–2005 metai buvo ne patys linksmiausi Gargždų futbolo istorijoje. 2001 m. „Banga“, tik prieš metus žaidusi aukščiausiojoje lygoje, nesugebėjo išlikti I lygoje ir po ilgos pertraukos nukrito net į II lygą. Tiesa, jau 2002 m. Gargždų futbolininkai laimėjo II lygos Vakarų zonos pirmenybes ir sugrįžo į I lygą, tačiau 2003 m. susiklostė nesėkmingai ir „Banga“ vėl nukrito į II lygą. 2005 m. II lygos Vakarų zonoje žaidė net dvi Gargždų komandos – „Banga“ ir GMT-83 Gargždai. Tai buvo pats nesėkmingiausias Gargždų futbolo sezonas per keliolika pastarųjų metų – užimtos 5-a („Banga“) ir 6-a (GMT-83) vietos, o po sezono GMT-83 komanda prijungta prie „Bangos“.

2006 m. pradžioje klubas tapo viešąja įstaiga, ir nepaisant sportinio principo, 2006 m. „Bangai“ suteikta teisė žaisti I lygoje, o 2009 m. – aukščiausiojoje lygoje, kurioje ji žaidžia iki šiol. 2011 m. vasarą „Banga“ debiutavo UEFA turnyre, tačiau namie beviltiškai 0-4 nusileido Qarabag Agdam klubui.

  • 1955 m. – Žalgiris Gargždai
  • 1957 m. – Nemunas Gargždai
  • 1962 m. – Silikatas Gargždai
  • 1965 m. – Silikatininkas Gargždai
  • 1966 m. – Banga Gargždai
  • 1990 m. – FK Banga Gargždai




UEFA varžybos

Sezonas Taurės turnyras
Čempionų Taurių UEFA
2011–2012 m. 1/512 f.
2014–2015 m. 1/512 f.
Kartai 0 0 2
Pasiekimas 1/512 f.

Žymūs žaidėjai

Treneriai

Šaltiniai

  1. Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolui – 80“ (istorinė apybraiža). – Kaunas, UAB „Rodiklis“, 2003. ISBN 9955-9390-5-2. // 88 p.

[[{{{genitive}}} futbolo rinktinė|?]]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius bei redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+32-0=32 wiki spaudos ženklai).